Rombformad med vegetativ dekor och infattade turkoser, utan stämplar, 1800-tal. Brosch med infattade pärlor, Stockholm 1900. Längd 3,5-4,5 cm. Kråsnål från 1800-talet, ostämplad, med glasad mitt omgiven av emalj samt krans av pärlor, diam 1,7 cm.
Slitage, en brosch saknar mittsten, kråsnålen med senare nål samt smärre lagning.