Björk, mönstrad klädsel, svängda former. Två karmstolar med kopplade ben. Bord med glasskiva och undertill textil med dekor av stadsbild. Soffa, längd 101 cm.
Bruksslitage. Senare klädsel. Renoverade samt kompletterade. Bordsskivans textil med skador. Ett kantband något löst.