Förgylld och bronserad med genombruten kröndekor och blå porträttmedaljong med vitmålad profil, tudelat fasetterat glas. Höjd 133 cm.
Slitage, smärre bortfallen förgyllning, ett dekorelement saknas. Enstaka sprickor. Senare förgyllning och bronsering samt bemålning.
(Redaktör) H.W. Tullberg enligt blyertsskrift á tergo.