VÄVD TAPET, gobelängteknik, Frankrike/Flanderna, 1800-talets andra hälft/omkr år 1900. Ca 253x360 cm.

Polykrom lantlig figurscen. Fodrad.

På sidorna kompletterade bårder från äldre vävda tapeter. Påsydda blomsterapplikationer, revor, lagningar, fläckar.

Proveniens

Odensviholms slott

Utropspris
8 000 SEK