Burformad stomme i gulmetall och glas. Behängd med lövformade prismor, glasstavar, margueriter samt avslutande klot. 4 ljusarmar för stearinljus samt 4 elektrifierade ljuspunkter. Diameter 43 cm.
Bruksslitage. Mindre nagg, repor och anlöpningar. Möjligen saknas kupa. Ej fullt genomgången. Ej funktionstestad.