Titeln i rött och svart. Med härskarporträtt, Martin Luther och bibelplanscher i kopparstick. Samtida helband av skinn med metallbeslag och två bokspännen. Helt förgyllda snitt. Folio.
Slitage, fläckar, riss, renoverad, något lös i ryggbindning, ej genomgången.
Enligt bläcknamnteckning: Törnehielm.