Boett tillverkad av Olof Ekman, mästarstämpel OEM, 1796. Vitemaljerad urtavla med svarta arabiska siffror. Urtavla märkt Jac: Kock och urverk märkt Jacob Kock, Stockholm. Diameter 53 mm.
Urtavla med skador och sprickor. Slitage samt repor. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.