SPINDELUR, silver, Jacob Kock, Stockholm, 1700-talets slut.

Boett tillverkad av Olof Ekman, mästarstämpel OEM, 1796. Vitemaljerad urtavla med svarta arabiska siffror. Urtavla märkt Jac: Kock och urverk märkt Jacob Kock, Stockholm. Diameter 53 mm.

Urtavla med skador och sprickor. Slitage samt repor. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.

Utropspris
3 000 SEK