BÖCKER, 4 st sambundna i en vol, bla "Vermanung zum Sacrament.." av Martin Luther, Leipzig 1542.

Även "Von den heiligen Sacramenten der Tauffe und des Leibs und Bluts Jhesu Christi" av Jacob Schenck, Leipzig 1542, "Auslegung des Christlichen Glaubens geschrieben durch" av Jacob Schenck, Leipzig 1542, "Das heilige Vater unser ausgelegt durch" av Jacob Schenck, Leipzig 1542. Samtliga med försättsblad med träsnittsdekor. Samtida helband av skinn med rikt präglad renässansdekor,

Slitage, fläckar, några blad med smärre skador, ett försättsblad saknar undre del, smärre skador på bokbandet, insektshål, ett bokspänne avslitet och saknas. Ej fullständigt genomgången.

Utropspris
6 000 SEK