GOLVUR, så kallat Bornholmsur, 1800-tal.

Bemålad, Rakt fodral. Flankerande kolonetter. Krönande genombruten list. Rund urtavla. 2 lod medföljer. Bredd 42, djup 25, höjd 193cm. Pendel finns.

Nyckel saknas. Bruksslitage. Kompletterad. Gallerbit av, medföljer. Senare bemålad. Ej funktionstestad.

Utropspris
1 800 SEK