SAMLING HERRFICKUR, 6 st, mest silver, bla Silvana och Leijona, sent 1800-tal till tidigt 1900-tal.

Samtliga utom en med arabiska siffror. Ett fickur med klockkedja av nysilver. Diam 4,5-5,2 cm.
Ett defekt damfickur samt defekt damfickurkedja medföljer. liksom två klocknycklar.

Slitage, en med skadad urtavla, tre med skadade eller saknade sekundvisare, ej funktionstestade.

Utropspris
1 500 SEK