Värja med fäste av förgylld mässing. Kavel med pärlemor. Dekor av Tre Kronor. Klingan märkt Svalling, Molntorp. Balja klädd med läder samt mässingsbeslag. Längd 90 cm. Hatt, märkt CJM Fyrvald & Co, Stockholm, längd 40 cm. Träschatull. Läderfodral medföljer.
Bruksslitage. Baljans nedre beslag limmad. Schatull med repor och märken. Läderfodral med skador.