THOMAS A. KEMPIS (1380-1471), "De imitatione Christi", Elzevir, Amsterdam 1679.

Helband av skinn från 1700-talet med präglad och förgylld dekor, helt förgyllda snitt.

Slitage, smärre hörnskador på bokbandet, namnteckningar, förstrykningar, ej fullständigt genomgången.

Proveniens

Exlibris: bla Hilding Pleijel.

Utropspris
1 500 SEK