Två titelblad med titel i svart och rött resp graverad vinjett efter G. Biurman. Helband av skinn med rik präglad och förgylld dekor, helt guldsnitt. Folio. Löst blad med porträtt av Biskop Johannes Gezelius medföljer.
Slitage, smärre skador på bokbandet, ej fullständigt genomgången.
Enligt namnteckning: Olof Rundbom.