Allmoge
480415

KLAFFBYRÅ, allmoge, 1800-tal.

KLAFFBYRÅ, allmoge, 1800-tal.

Nedfällbar skrivklaff med bakomliggande lådor och fack. Nedtill fem utdragbara lådor. Bärhandtag i sidorna. Runda mässingsbeslag och -nyckelskyltar.
Höjd 110 cm, bredd 122 cm, djup 43 cm.

Olika samt senare dragknoppar, dragringar saknas.
Maskstunget. Skador. Spår av målfärg, senare bets. Nyckel saknas.

Utropspris
200 EUR