Tre stiliserade medaljonger på övermönstrad terrakottafärgad botten. Stiliserade polykroma symboler och växter i dekoren. Mörkblå huvudbård med polykrom floral dekor.
Slitage, ställvis hårdare. Frans- och stadkanter med ställvis hårt slitage/skador. Behov av tvätt.