Svart kavellindning. Menuki i brons i form av drakar. Tsuba med graverad dekor. Lätt böjd klinga. Lackerad balja. Längd 98 cm. Nagasa längd 68 cm.
Ställvis hårt slitage. Klinga med flertal hack. Balja med skador och bortfall.