GOLVUR. Nygotik, 1800-talets första hälft.

Mahogny. Dekor av räfflade kolonner. Urtavla av mässing märkt "Made for Tho.s Leigh W:m Leigh Liverpool". Med månfas och datum. Höjd 250 cm. Pendel, tre lod, vev och nyckel medföljer. Nyckel finns.

Lagningar, skador.

Utropspris
15 000 SEK