"Economiska Dictionnaire, del II", titelblad med Gustav IIIs emblem, tryckt hos Carl stolpe, Stockholm 1780, med kopparstick, utfällbara planscher, frakturstil. "P. Reichenberger Trost Quell...Casparo Ignatio. Bischoffen und des heiligen Römlisches Reich Fürsten zu Briren...", frakturstil, 1700-tal. "Then Evangeliska Läran", tryckt av A. Biörkman, Stockholm, 1726, frakturstil. "Histoire du Monde, vol III", Paris, 1717. "Histoire du Bas-Empire", vol 4, Paris, 1759. "Sermons du Preches", vol V, Lyon, 1757. "Oeuvres Spirituelles du Pere Francois Arias", vol II, Lyon, 1740. "Religions hand-bok", 1a delen, Johan August Hermes, Göteborg 1790, frakturstil. Skinn- samt halvfranska band. Höjd 17-32cm.
Slitage, skador. Maskstungna. Ej genomgångna.