BÖCKER, 2 vol. "Historia om Grönland, deruti Landet och dess Inbyggare...." av David Cranz, Stockholm, 1769.

Halvfranska band.

Slitage. Slitage på pärmarna. Fläckar, en karat utriven. Fläckar.

Proveniens

Skattmansö herrgård i Uppland

Utropspris
1 500 SEK