BORDSPENDYL, gustaviansk, Jakob Forsberg, verksam 1793-1806 i Stockholm.

Runt urhus med vitemaljerad urtavla och arabiska siffror, krönt av svart marmorpostament med blomsterbukett. Kolonner av turkois bleu på rektangulär vit marmorsockel. Sex fötter. Höjd 38,5 cm. Pendel medföljer.

Slitage, repor, nagg, smärre defekter på dekoren och krönbukett med smärre lagning, ej funktionstestad. Nyckel saknas.

Utropspris
10 000 SEK