"Dansk Lertöj"av Louis Ehlers, Köpenhamn, 1967.
"Fajencer fra fabriken i St. Kongensgade" av Jörgen Ahlefeldt-Laurvig och Kai Uldall, Köpenhamn, 1970.
"Gammel Dansk Fajence fra Fabriker i Kongeriget og Hertugdömmerne" av Kai Uldall, Köpenhamn, 1967.
"L'arte Della Maiolica in Italia" av Giovanni Conti och Bramante Editirice. Milano, 1973.
Bruksslitage. Ej genomgånget. Mindre skador på kassetterna.