Fodral med rik dekor av bland annat målade kinesiserande scener. Urtavla i mässing, med både romerska samt arabiska siffror. Två lod samt pendel medföljer separat. Längd ca 47, djup ca 22, höjd ca 225 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor, sprickor och stötskador (bland annat del av baksida saknas, skadad pendel). Fodral troligen tidigare än urverket. Renoverad och kompletterad. Nyckel till fodral fungerar inte. Ej funktionstestad.
James Evans var en brittisk urmakare som även tillverkade ur för den spanska marknaden, då under det mer spanskklingande namnet "Diego Evans"