VÄGGTELEFONER, 2 st, "Rikstelefon", L.M Ericsson, Stockholm, 1900-talets början.

Två st rektangulära lådor i svartpatinerad metall dekorerade med Sveriges lilla riksvapen. Höjd ca 21. Bredd ca 5. Längd ca 14 cm.

Slitage. Repor. Färgbortfall. Ej funktionstestade.

Utropspris
1 500 SEK