Med 25 kolorerade litografier. Samtida brunt originalklotband med förgyllt emblem med förgylld titeltext på främre pärm. Stentryck av AJ Salmson. 24 kolorerade litografiska planscher.
Fläckar. Ej genomgången. Tomt försättsblad med hål och handskrivet ägarnamn.