BLANKVAPEN, orientaliskt, seskelskiftet 1800/1900.

Handtag i ben och metall. Balja i form av drake med vegetativ och floral dekor längs sidorna. Total längd ca 75 cm.

Bruksslitage. Handtag med sprickor och lagning. Klinga med slitage.

Utropspris
2 000 SEK