Bonad ek. Balusterformat fodral. Lejonmaskaroner. Mässingsurtavla. Krön med rocaille. Vev, pendel samt 2 lod finns. Urtavlan märkt Jac Willmore 1763. Bredd 80, djup 30, höjd ca 245cm.
Bruksslitage. Repor. Sprickor. Ej funktionstestad. Lösa delar. Lagningar. Avslag. Renoverad och kompletterad.