ALARMKLOCKA, rysk stil, 1900-talets första hälft.

Guldfärgad, guillocherad urtavla, platta med stilierad ornamentik i svart och röd emalj, i i brunt skinnfodral, ihopfällbar, nyckel fäst vid urverk. Höjd (uppfälld) 10 cm.

Slitage. Ej funktionstestad. Repor på urtavla. Lås på fodral skadat.

Utropspris
1 500 SEK