Rikt illustrerad med träsnitt. Lemberger, Georg, ca 1490-ca1540, Cranach, Lucas, d.ä., 1472-1553.
Originalband i helskinn över träpärmar.
Ställvis hårt slitage, skador, fläckar, försättsbladen saknas till både Gamla- och Nya Testamentet, efter Titusbrevet saknas samtliga sidor. Ett bokspänne saknas liksom samtliga beslag utom ett. Ej fullständigt genomgången.