GOLVUR, James Blackborow, London, England, verksam 1711-46.

Fanerat med mahogny. Dekor av pilastrar. Urtavla märkt "Jam:s Blackborrow London". Bredd 55, djup 28, höjd ca 225 cm. Två lod, nycklar och pendel medföljer. Nyckel finns.

Bruksslitage. Sprickor. Kompletterande lister m.m. Ej funktionstestad.

Utropspris
10 000 SEK