Förgylld mässing. Sockel av grå marmor. Runt urhus med dekor av pärlstav samt akantusblad uppburet av två delfiner. Höjd ca 15,5 cm.
Slitage, repor, stötskador, anlupet. Urglas saknas. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.