BOK, "Schibboleth. Swenska Språkets rycht och richtighet" av Jesper Swedberg, Skara 1716.

Halvfranskt skinnband från sent 1700-tal.

Slitage, främre pärm delvis lös i bindningen. Ej genomgången.

Proveniens

Namnteckning: Allan Afzelius.

Utropspris
3 000 SEK