Brännförgylld mässing, krönande figurin av man i renässansdräkt föreställande William Shakespeare. Vit emaljurtavla, sockel med rik dekor av akantusrankor och trofégrupp med namn på Shakespeares pjäser. H 40. Nyckel och pendel finns.
Slitage, repor, fläckar. Lösa delar.