Fanerad med mörkbetsat trä. Tre lådor. Beslag i mässing. Profilerad stenskiva. Löst dekorbeslag medföljer. Längd 11, djup 54, höjd 85 cm.
Bruksslitage, fanerskador. Renoverad och kompletterad. Lås i saknas understa och översta lådan. Senare stenskiva.