BOK, J-Marie Bergere, Le Livre de Rome, Editalia 1973. numrerad upplaga, nr 1306/1949.

Band i skinn samt framsida i reliefpräglad metallplåt med motiv av Romulus och Remus. Ca 42 x 33, i kassett.

Kassett med slitage och hål, metall med repor, bok ej fullständigt genomgången.

Utropspris
3 000 SEK