VÄGGPENDYL, gustaviansk stil. 1900-talets första hälft.
Förgylld med rikt skuret fodral. Urhuset prytt med girlander, flankerande urnor och fleuroner mm. Krönande urna med hänklar. Avslutande kotte. H 112. Pendel och nyckel.
Smärre slitage och skador.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.