Rikt dekorerad urtavla med motiv av Maria Kröning i vitmetall, 30,5 x 30,5cm. Urverk och fodral fanérad på kulfötter, 1900-tal, längd 50 bredd 25 höjd 50 cm.
Urtavla med fästhål, skador. Skador. Maskstunget. Del av list medföljer löst. Pendel saknas. Nyckel saknas.