GOLVUR, troligen James Sturrock, Montrose, Skottland, tidigt 1800-tal.
Fodral i mahognyfanér. Målad urtavla med bland annt figurscen. Romerska siffror. Fodralhuva med genombruten gavel med volutavslut. Höjd 207 cm. Nyckel finns.
Slitage. Märken och repor. Fanérskador. Ej funktionstestad. Pendel och lod medföljer.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.