Allmoge
396556

SALSSKÅP, allmoge, bär datering 1836.

Rak form. Bemålat. Vegetativ dekor, fåglar. Påskrift "HIS IÅD ÅHR 1836". 2 dörrar, bakomliggande hyllpan, bland annat skedhylla. Tandlist. 2 lådor nedtill. Bredd 155, djup 47, höjd 195cm.

Bruksslitage. Förstärkt. Maskstunget. Sprickor. Lös kröndel. Listdel saknas. Lös dörrspegel. Skador. Nyckel saknas.

Utropspris
15 000 SEK