21 pappersark i foliostorlek med lacksigill från i huvudsak svenska låg- och högadliga ätter. Ett ark med furstliga- resp kungliga lacksigill, bla Konung Karl XII, Prinsessan Sophia Albertina, Drottning Hedvig Eleonora, Konung oscar II. Bladstorl 48 x 32. En ask lösa adliga sigill samt kuvert med borgerliga sigill medföljer.
Slitage, fläckar, några med skador, på något ark saknas enstaka sigill samt finns riss.