Bronserat fodral. Fodralet med rik dekor av bla rocailler, kröndekor av konstnär i 1600-talsdräkt. Vit emaljurtavla. H 39. Pendel medföljer. Nyckel finns.
Slitage, attribut och enstaka dekordetalj saknas. Urtavlans emalj med skador. Ej funktionstestad.