Liten sekundvisare, innerboett guld, bygel i guld, plexiglas, diameter 53 mm. Klockkedja, doserad Pansarlänk, längd 28cm. Etui medföljer.
Slitage. Repor vid flik. Minutvisaren lös. Urtavla med smärre nagg på liten sekudvisare. Ej funktionstestad. Gåvogravyr. Kedja med slitage. Löst glas.