Silver, urverk märkt Norton, London, boett med otydliga stämplar, ytterboett, senare emaljurtavla med handmålad jaktscen, bildsekundvisare i litet fönster. Diameter ca63mm. Ägargravyr på boett.
Slitage. Bucklor. Senare urtavla. Ej funktionstestad.