Förgyllt fäste med dekor av tre kronor. Kavelplattor i pärlemor. Balja i läder med förgyllda graverade beslag. Rak klinga. Längd 91 cm. Medföljande läderskydd samt skärp.
Slitage, repor. Kavelplattor lätt lösa. Klinga med anlöpning. Balja med bristningar/skador.