ÄMBETSMANNAVÄRJA, Sverige, 1800-talets andra hälft.

Förgyllt fäste med dekor av tre kronor. Kavelplattor i pärlemor. Balja i läder med förgyllda graverade beslag. Rak klinga. Längd 91 cm. Medföljande läderskydd samt skärp.

Slitage, repor. Kavelplattor lätt lösa. Klinga med anlöpning. Balja med bristningar/skador.

Utropspris
2 000 SEK