Den swenska psalmboken" Örebro 1826 med sammetsklädda pärmar och silverbeslag stämplade Karlskrona. "Sermons" 2 av Hugh Blair, London 1792. Helfranska skinnband.
Slitage, fläckar, psalmboken saknar ett beslag samt ett spänne. Andra spännet något defekt. Ej genomgångna.
Bla enligt vapenexlibris: Seton of Ekolsund.