PRAKTPSALMBOK SAMT 3 BÖCKER OM TEOLOGI OCH LITURGI, bla "Kärt begrepp af den Christeliga läran", Stockholm 1804.

Den swenska psalmboken" Örebro 1826 med sammetsklädda pärmar och silverbeslag stämplade Karlskrona. "Sermons" 2 av Hugh Blair, London 1792. Helfranska skinnband.

Slitage, fläckar, psalmboken saknar ett beslag samt ett spänne. Andra spännet något defekt. Ej genomgångna.

Proveniens

Bla enligt vapenexlibris: Seton of Ekolsund.

Utropspris
1 200 SEK