Halvslag. Förgylld brons, på tassfötter, dekor i form av rosor, pendel i form av gungande putto, krönande duvpar. Höjd ca 48 cm. Urverk märkt Japy Fils, Expos 1855. Medailles 1844 1849. Fodral stämpelmärkt och urtavla märkt Hemart. På träsockel med glaskupa. Nyckel finns.
Slitage. Bristningar. Anlöpningar. Putto senare bronserad. Glas till lock saknas, urtavla med nagg. Ej funktionstestad.