Bronserad metall. Infattad med porslinsplattor med dekor av figurscener mot Sevrèsblå bakgrund. Reliefdekor av girlander och bladverk. Krönt av urna med blommor. Nyckel och pendel finns. Höjd 48 cm.
Ej funktionstestad. Några dekorelement lösa. Smärre repor och märken. Lagning på bladverk.