BOK samt MINNESMYNT, "V Olympiaden, i bild och ord", samt "Till Minne af Olympiska spelen Stockholm 1912".
Redaktör S Hermelin och Erik Petersson. Tryckt hos Centraltryckeriet i Stockholm 1912. Original mockskinnband med guldtryck. 26 x 34. Minnesmynt i koppar, graverad av Erik Lindberg, diameter 5cm.
Bruksslitage. Repor. Bok ej genomgången.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.