Allmoge
383062

SLAGBORD, allmoge, Hälsingland, 1800-tal.

Furu. Rak form. Bemålad i blått och rött. Fyra ben. Utfällbar grind, med slag. Längd 70, bredd 94,5, höjd 76cm. Slag 72,5cm.

Bruksslitage. Slagmärken. Färgbortfall. Sprickor. Repor. Fläckar.

Utropspris
4 000 SEK