Även bla "Bland franska bönder", Stockholm 1889, "Legender", Stockholm 1898, "Religiös Renässans eller religion mot teologi", Stockholm 1910, "Öppna bref till Intima teatern", Stockholm 1909. Pappersband i original resp ett sentida halvband.
Slitage, flera med bandskador, ej genomgångna.