DRÄKTVÄRJA, empire, Sverige, 1800-talets första hälft.
Förgyllt fäste med dekor av lejonhuvuden. Kavelplattor i porfyr. Rak klinga med blånerad och förgylld dekor med bland annat Karl XIV Johans monogram. Längd 100 cm.
Omarbetad kavel, senare porfyrplattor. Slitage, repor. Smärre hack. Balja saknas.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.